Elastyczny tynk akrylowy

Tynk akrylowy nadaje się do stosowania wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Najczęściej w domach, mieszkaniach i innych lokalach użytkowych stosuje się tynki akrylowe do dekoracji. Można go nakładać w różnej grubości warstwach co pozwala uzyskać fantastyczne struktury i wzory. Poza tym tynki akrylowe można przed nakładaniem barwić przy pomocy różnego rodzaju pigmentów na pastelowe kolory. Ewentualnie rezygnując z zafarbowywania masy tynkarskiej można ją po wyschnięciu pomalować.

Struktura akrylowa tynku jest bardzo wytrzymała na zniszczenia i uszkodzenia mechaniczne a zabrudzenia dają się łatwo usuwać bez obawy, że zostanie warstwa tynku zostanie starta lub rozmaże się. Ze względu na wymienione atuty tynk akrylowy jest stosowany na zewnętrznych stronach ścian naszych domów i mieszkań. Dobrze wiemy, że ściany narażone są na pęknięcia spowodowane różnymi czynnikami, które z kolei mogą sprawiać, że elewacja też zostanie uszkodzona i będzie nieestetycznie wyglądać. Dlatego tynk akrylowy jest najlepszym wyjściem. Jego cienkowarstwowa struktura jest bardzo elastyczna i odporna nie tylko na czynniki atmosferyczne ale także odkształcenia podłoża, których nie widać gołym okiem a które poważnie mogą zaszkodzić naszym ścianom.

Sprzedaje się je w różnej postaci. Są to masy gotowe do użycia oraz suche, wymagające wymieszania z wodą. Dekoracje ścienne przy użyciu tynku akrylowego nie są zbyt trudne do wykonania. Najpierw odpowiednio przygotowujemy podłoże- ścianę, która musi być sucha, oczyszczona z kurzu, pyłu oraz tłuszczu. Jeśli warunki te są spełnione można przystąpić do gruntowania. W tym celu używa się podkładów kwarcowych a następnie odczekać przynajmniej 10 godzin. Dopiero po takim czasie można nakładać masę tynkową. W tym celu używa się pacy metalowej. Cienka warstwa tynku powinna zostać dokładnie rozprowadzona na powierzchni ściany. Po czym znowu należy odczekać około 12 godzin, aby móc nakładać kolejną warstwę.Przy nakładaniu masy dekoracyjnej można wykorzystać kolorowe farby oraz inne materiały dekoracyjne. Ostatnia warstwa tynku powinna mieć rozmaite wzory, które zależą od inwencji i znajomości technik osoby wykonującej tynki ozdobne.

Tynki akrylowe można również nakładać przy pomocy specjalnego pistoletu i kompresora. Ostatecznie dla zabezpieczenia dekoracji i jej lepszego wyglądu można zastosować specjalistyczne preparaty. Tynki akrylowe charakteryzują się dosyć niskimi kosztami zakupu i wykonania a poza tym są elastycznym rozwiązaniem na długie lata. Stosowane są jako warstwy dekoracyjne i ochronne.