Mozaikowe tynki dekoracyjne

Tynki mozaikowe należą do rodzaju tynków cienkowarstwowych i coraz częściej wybiera się je do wykończeń elewacji. Mozaikowe akcenty mają strukturę drobnych kolorowych kamyczków. Stają się elegancką ozdobą wielu domów i budynków użyteczności publicznej. Zaletą mozaikowych tynków jest ich duża wytrzymałość dzięki czemu zachowują niezmienny wygląd. Coraz częściej zastępują gładkie tynki i płytki ceramiczne w kuchniach i łazienkach, ale równie dobrze można je stosować w salonach jako elementy dekoracyjne kominków.

Tynk mozaikowy przeznaczony jest do ręcznego wykonywania. Najczęściej wykorzystuje się go do wykonywania podmurówek, balustrad i wykończeń różnego rodzaju. Podobnie jak inne rodzaje tynków, również te mozaikowe można zakupić w formie gotowej do użycia. Mają zwiększoną odporność na uszkodzenia oraz czyszczenie. Tynki mozaikowe spełniają rolę dekoracyjną do zdobienia elewacji oraz ścian wewnątrz budynków. Są elastyczne a poza tym stosować je można na podłożu mineralnym i zbrojonym. Szczególnie polecany jest do nakładania na ściany, które są narażone na wycieranie i zadrapania to jest na klatkach schodowych oraz na zewnątrz budynków.

Koniecznym wymogiem jest nałożenie preparatu gruntującego zanim przystąpi się do nakładania tynku. Powinno się to wykonać dobę przed rozpoczęciem innych czynności. Tynki mozaikowe mają strukturę kamyczkową dlatego nakłada się je na podwójną grubość ziarna. Robi się to „metodą mokre na mokre”, w sposób ciągły aby nie dopuścić do zaschnięcia jednej partii przed nałożeniem następnej. Nałożony tynk powinien być idealnie wygładzony. Czas schnięcia gotowego tynku wynosi nawet do 48 godzin, może to trwać krócej, jednak wszystko uzależnione jest od warunków zewnętrznych. Zastosowane wewnątrz budynków tynki mozaikowe spełniają rolę lamperii.

Raczej nie stosuje się ich na całych powierzchniach ścian a jedynie do zdobienia wyodrębnionych fragmentów, podobnie jak na zewnątrz. Dekoracje całych ścian jest zbyt kosztowne jest tak ze względu na znacznie większą elastyczność tynków mozaikowych. Ich spoiwem jest żywica, która nadaje im odpowiedni kolor dopiero po wyschnięciu nałożonego tynku. Początkowo ma on szarawy ciemny kolor i wcale nie przypomina efektu końcowego.

Cały proces wykonania tynków mozaikowych na jakiejkolwiek powierzchni wydaje się z pozoru prosty jednak lepiej oddać tę czynność w ręce fachowca, który będzie wiedział jaki preparat gruntujący należy zastosować oraz znacznie lepiej poradzi sobie z nakładaniem tynku przy użyciu natrysku.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.