Ozdobne tynki na ścianę

Tynki ozdobne mogą mieć różna formę, strukturę oraz rodzaj. Wykonuje się także przy pomocy różnych technik, którymi są między innymi nakrapianie, obrabianie świeżej zaprawy, kraterowanie, dziobanie i czesanie. Każdy z tych sposobów ozdabiania ścian wykonywany jest przy użyciu różnych narzędzi i masy tynkowej. Do nakrapiania ścian używa się pędzli, miotełek, pistoletów a jeśli mamy do czynienia ze zwykłą zaprawą wystarczy kielnia. Warstwy ozdobne mogą mieć formę tynków gwiazdkowych, narzutów czesanych, dziobanych lub mozaiki.

Możliwości dekoracyjne dodatkowo zwiększa bogata kolorystyka mas tynkowych i farb używanych do pokrycia gotowych powierzchni ozdobnych. Jednak efektowny wygląd to nie wszystko. Stawia się przede wszystkim na trwałość i odporność, więc firmy specjalizujące się w wytwarzaniu gotowych do użycia mieszanek dbają o ich jak najlepsza jakość. Zawsze może się zdarzyć tak, że nasza piękna, ozdobnie wykonana ściana zostanie zachlapana, wtedy bez obaw można ją myć ponieważ tynk jest odporny na szorowanie. W zasadzie, oprócz wymienionych technik zdobniczych jest wiele innych sposobów na dekorację ścian, wszystko zależy od pomysłowości wykonawców.

Obecnie produkowane zaprawy przeznaczone do wykonywania tynków ozdobnych spełniają wszelkie wymogi. Przede wszystkim są bezpieczne dla osób pracujących z nimi oraz dla środowiska, posiadają dopuszczalną ilość związków lotnych. Przy ich nakładaniu przestrzega się tych samych zasad co w przypadku tynków akrylowych czy innych. Podłoże zawsze powinno być suche i czyste, aby gwarantować dobrą przyczepność warstwy dekoracyjnej raz gwarancję jej dobrej jakości przez wiele lat. Tynki ozdobne kładzie się w trzech warstwach, oprócz podkładu gruntującego. Pierwsza z nich to cienka warstwa masy szpachlowej, druga to warstwa wyrównawcza i ostatnia dekoracyjna- na półsuchej ścianie wykonuje się wzór przy pomocy na przykład szpachelki.

Zdobienia można uzyskać poprzez odciskanie rozmaitych przedmiotów, żłobienia, przecieranie oraz ruchy okrężne. Mało kto wie, że przy użyciu zwykłej ryżowej szczotki można uzyskać oryginalny wzór. Może to być doskonała zabawa dla amatorów tego typu wykończeń wnętrz. Oprócz dobrej zabawy uzyskuje się niepowtarzalny efekt jest to coś zupełnie innego i ciekawszego niż zwykłe pokrywanie ścian farbą.

Należy pamiętać, że przy wykonywaniu faktury ozdobnej mogą powstać prześwity dlatego dobrym wyjściem jest zastosowanie podkładu i tynku w tym samym kolorze. Natomiast wykonany wzór po wyschnięciu można dodatkowo pomalować farbami z dodatkiem drobinek złota, posiadających połysk metaliczny czy perłowy.